HİZMETLERİMİZ

THE COVE BAŞTAŞLAR

HUKUK DANIŞMANLIĞI

KUZEY KIBRIS'TA MÜLK SATIN ALANLAR İÇİN EL KILAVUZU

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yasalarına göre KKTC  yurttaşı olmayanlar, mülkün sadece bir konuttan oluşması koşuluyla, kişi başı 5 dönümlük bir araziye kadar tek bir mülkün unvanını alma hakkına sahiptir.

Bir mülk alımı üzerinde karar verdikten sonra, sizi avukatınızın temsil etmesi için talimat vermeniz gerekecektir. İlk adım avukatla yapılacak toplantı olacak ve böylece avukat mülkle ilgili gerekli bilgileri ve ayrıntıları elde edebilecektir. Avukatınız mülkiyetteki tapuların güvenilir olduğundan ve gerekli tüm inşaat izinlerinin ve diğer yasal belgelerin bulunduğundan emin olmak için bazı yasal kontroller yapmalıdır. Bunu yaptıktan sonra avukatınız bir Satış Sözleşmesi hazırlar. Satış Sözleşmesi, arsa numarası, arsa büyüklüğü, fiyat, ödeme planı, bitiş tarihi ve tüm kat planları ve şartnameler  sözleşmeye eklenmelidir. Sözleşme, incelemeleri için satıcıya ve alıcıya gönderilecektir. Her iki taraf tatmin olduğunda sözleşme imzalanabilecektir.

Satış Sözleşmesi imzalandıktan sonra, avukatınız bunun 21 (yirmi bir) gün içinde Bölge Tapu Dairesinde tescil edilmesini isteyecektir. Kaydın yapılabilmesi için Damga vergisi'nin% 0,5'inin Satış Sözleşmesi'nde ödenmesi gerekecektir. Satış sözleşmesi kaydedildikten sonra, alıcı üçüncü bir tarafa satılan araziye karşı korunur ve yapılan bu Sözleşme daha sonraki herhangi bir yükümlülüğe göre öncelik hakkına sahiptir.

Sürecin bir sonraki adımı, avukatınızın satın alma izniniz için başvurması olacaktır. KKTC yasaları uyarınca, KKTC vatandaşı olmayan herkes, satın almak için ve tapuları kendi adlarına geçirmeden önce Bakanlar Kurulu'ndan izin almalıdırlar. Avukatınıza kendi ülkenizdeki adli/ polis kurumlardan bir adli sicil sertifikası sağlamanız gerekecektir. Satın alma izninin verilmesi yaklaşık 12 ay sürebilir. Onaylandıktan sonra, avukatınız sizi haberdar edecek ve avukatınız daha sonra yapılacak tapu işlemlerini düzenleyecektir. İzin süreci uzun sürecek olsa da, mülk tamamlanmaya hazır olduğu anda mülke girebilir ve eğer isterseniz tapuyu almadan mülkü satabilirsiniz.

Mülk satış ve alım işlemlerinde dört ana vergi vardır. Bu vergiler aşağıdaki gibidir:

KONUT KAYIT DEVİR ÜCRETİ

Bu genellikle alıcı tarafından ve Tapu Dairesine tapunun devri için ödenir. Mevcut fiyat, fiyatın % 6'sıdır. Bununla birlikte, her bir kişinin bunu hayatında bir tek kez % 3'e düşürmek için seçeneği vardır. Bir Alıcı bu seçeneği satın alımda kullanmayı seçerse, o sadece % 3 ödeyecektir. Bu seçenek hakkı kullanıldıktan sonra, o kişinin tüm satın alımlarında ödenmesi gereken  Tapu Devir Ücreti % 6 olacaktır. Birçok mülk alımında, Devir Ücreti miktarının % 1'i olan küçük bir yerel belediye vergisi vardır.

MÜLK İŞLEMLERİ İÇİN KDV

KDV, yalnızca işlemin ticari bir işlem olduğu yerlerde yapılır. Yeni inşaatlarda KDV ödenmesi gerekmektedir. KDV, mülkiyetin sahibi tarafından satın alındığı tarihte Alıcı tarafından, resmi bir KDV faturasının karşılığında ödenmesi ve bunun ardından vergi Dairesine, tapunun devri yapılabilmesi için KDV ödenmiştir belgesi ibraz edilir. Mevcut fiyat, fiyatın % 5'idir.

STOPAJ VERGİ

Bu, genellikle mülkün devri ile Alıcı taraından  ödenir. Ödenecek miktar, Satıcı'nın Profesyonel Satıcı (inşaat şirketi gibi) veya özel bir şahıs olup olmadığına bağlıdır. Satıcı, profesyonel bir satıcı ise, fiyat, fiyatın % 4.7'si olacaktır (% 4'ü  devralınması için Satıcı tarafından ödenecek ve Satıcı tarafından yıl sonu hesaplarıyla ödenecek % 0.7'lik bakiyenin olması gerekecektir). Satıcı özel bir bireyse, fiyat % 2.8 olacaktır. Bununla birlikte, tüm özel kişiler, üzerinde bir zeytin veya keçiboynuzu ağaçları bulunmayan, 1 dönümü  (14.400 ayak kare veya yaklaşık 1338 metre kare) aşmayan bir ev ve arazi için, bir kez ömür boyu vergi-satımı seçeneği bulunmamaktadır. Arazinin boyutu 1 dönümü aşarsa, ömür boyu vergisiz satış seçeneğinde bir kez sadece mülk ve ilk 1 dönüm ile bağlantılı olarak kullanılabilir ve stopaj, % 2,8 oranında arazinin geri kalanı üzerine ödenecektir. Arazinin üzerine zeytin veya keçiboynuzu ağaçları olarak tanımlanırsa, ömür boyunca vergisiz satılık bir seferlik bir kez yalnızca o arazide bulunan mülk ile bağlantılı olarak kullanılabilir ve bu sebeple stopaj vergisi tüm arazi değerine % 2.8 oranında ödenir.

PUL VERGİSİ

Bu, Sözleşme tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi koşuluyla, Sözleşme bedelinin % 0.5'i kadardır. Yeni Mevzuat uyarınca bu aslında Sözleşme tescil edilmeden önce ödenmelidir, bu nedenle 21 güne indirilir.

İKAMET

KKTC'de ikamet etmek, KKTC'de mülk satın alan herkes için basit bir işlemdir. Bir kişi KKTC'ye girdiğinde, pasaportu  giriş limanına turist olarak damgalanır. Bu durum, o kişinin turizm vizesi (genellikle üç ay) üzerinde belirtilen süre boyunca KKTC'de kalmasına izin verir ancak çalışması mümkün değildir. KKTC'de turist vizesi süresinden daha uzun süre kalmak isteyen insanlar için oturma izni alınmalıdır. Bunu elde etmek için, ilk çağrı merkezi yerel polis karakolları göçmenlik bölümüdür - Girne'de bu Çarşamba Pazarının yakınındadır. Polise aşağıdaki belgeleri vermeniz gerekmektedir:

 • Orijinal pasaport ve fotokopisi.
 • 2 yeni pasaport fotoğrafı (yalnızca ilk başvuru için)
 • Bir önceki yıl düzenlenen fotoğraflı kimlik (yeniliyorsanız)
 • evli bir çiftseniz evlilik sertifikası (ve fotokopisi)
 • Adınıza mülkiyet adına tapu var ise, tapu (orijinal) ve fotokopi. Satış Sözleşmesi uyarınca bir mülk satın almışsanız, ancak tapuda mülkünüze henüz tapu almamışsanız, Satış Sözleşmesi (Damga verme Üzerine Orijinal Damga) ve fotokopi. Kiralanmış konaklama yerinde yaşıyorsanız Kiracılık Anlaşması (Damga verme Kopyası ile orijinal olan) ve fotokopi.
 • Köy muhtarından ikametgah belgesi. Muhtarınızı genellikle belediye binasına veya postaneye yakın köyün merkezinde bulabilirsiniz.

KKTC'de çalışmaksızın KKTC'de kendinizi desteklemenizi sağlayacak yeterli miktarda veya düzenli geliri olan bir KKTC banka hesabına sahip olduğunu gösteren banka belgeleri (genellikle, bir bankada kişi başı diğer para biriminde £ 10,000 veya eşdeğeri göstermeniz gerekir)

 • 2 adet pasaport fotoğrafı
 • Damga Pulu (gerekli miktar sürekli değişiyor, bu nedenle giderken yanınızda ekstra pul götürmelisiniz)

Polis daha sonra sizi sağşol testi için yerel devlet hastanesine  ya da sağlık testi yapmak için ruhsat almış bazı kliniklere yönlendirecektir. Sağlık testi HIV, hepatit ve TB gibi bulaşıcı hastalıkları kontrol etmek içindir. Sağlık testi yaptıktan sonra, sağlık testinizin ödenmesi ve yukarıdaki belgelerin tamamı için makbuz ile yerel polis karakolunuzun Göçmenlik Departmanı'na geri dönmeniz gerekecektir. Bir hafta kadar sonra, sonuçlarınızı hastaneden  alabilirsiniz. Bunlar açılmaması gereken kapalı zarf içinde verilecektir. Yaklaşık 3 hafta sonra mühürlü zarfı, pasaportunuzu, pulları (yaklaşık 15TL) Lefkoşa'daki Muhaceret Dairesi’ne götürerek yaklaşık 300 TL'ye kadar ödeme yaptıktan sonra  ikamet pulu bulunan pasaportunızu alabilirsiniz.

Oturma izninin size yalnızca KKTC'de yaşamanıza izin verdiğini dikkate almak önemlidir. Size çalışma veya KKTC'de bir iş kurma hakkı vermez. Bunları yapmak için çalışma izni veya iş kurma izni gerekecektir. Oturma izni 1 yıllık bir süre için geçerlidir. Aynı prosedür izlenerek her yıl yenilenmelidir. 18 yaş altındaki çocuklar ikamet izni gerektirmez. Bu sadece yetişkinler için geçerlidir. Bu nedenle, KKTC'ye taşınan aileler, yalnızca ailenin yetişkin üyelerine ikamet başvurusunda bulunmaları gerekir.

EV EŞYALARINIZI ADAYA GETİRME

KKTC'ye kalıcı olarak taşınmayı planlıyorsanız, evinizin içeriğini tüm ithalat ve gümrük vergilerinden ve vergilerden arındırarak yurtdışından KKTC'ye getirme hakkına sahipsiniz. Yalnızca bir haneye ait eşyaları getirebilirsiniz. İthal edilen ürünler fazla ise ve bir ev eşyası ithalat vergisi alınabilmesi için makul olarak gerekli olandan daha fazla olması durumunda  gümrük tarafından vergilendirilebilir. Ayrıca sadece kullanılmış eşya getirme hakkına sahipsiniz. Yeni ürünler ve bazı elektrikli ürünler ithalat vergisine tabidir. Buradaki düşünce, evinizindeki eşyaları yurt dışına yani KKTC'ye taşımaktır. Bu yasadan yararlanmak için, aşağıdaki belgelere sahip olmanız gerekir

 • Köy muhtarınızdan alınan İkamet Belgesi
 • KKTC'deki mülk için sizin adınıza yapılmış olan kiracı sözleşmesi
 • Kendinizin ve eşinizin pasaport fotokopisi.
 • KKTC'ye giriş ve çıkış tarihleri ​​listesi. Bu, Polis Merkezi'nden, pasaport ve fotokopiniz ile gerekli mühürlerden sağlanır. Bu belgenin çıkış ve giriş tarihlerini hem hava hem deniz limanları aracılığıyla listelediğinden emin olmalısınız.
 • KKTC'ye getirdiğiniz tüm eşyaların tam listesi. Bu, Türkçe'ye çevrilmelidir ve bunun iki kopyasını isteyeceksiniz (bazı nakliye şirketleri, nakliye servisinin bir parçası olarak envanterin çevirisini içerecektir, lütfen nakliyeciye danışın, aksi takdirde, bunun tercüme edilmesini ayarlamanız gerekecektir) .
 • Yükümlülük Listesi. Yük taşımacılığının sizin adınıza nakliye şirketi tarafından verilmesi şarttır. İşbu Yasa uyarınca ev eşyası içeriği ithal etme hakkını kullanan kişi dışında herhangi bir kişinin adına çıkarılanlar kabul edilmeyecektir.
 • Pullar

Yukarıdaki belgelerle Lefkoşa'daki Gümrük Departmanında (Lefkoşa Gümrük) bizzat bulunmak zorundasınız. Beyanname doldurmanız gerekecektir.  Belgeleriniz kontrol edilecek, Gümrük Personeli eşyalarınızı kontrol edecek ve size bir İthalat Lisansı verilecektir. Kıbrıs'ta herhangi bir zamanda 6 aydan fazla kaldıysanız, gümrük muafiyeti sertifikası alamazsınız. Bu muafiyet yalnızca bir kez verilir ve sadece kişi başına değil çift başına verilir. Tüm kişisel eşyalar, Kuzey Kıbrıs'a giriş tarihinden itibaren 6 ay içinde ithal edilmelidir.

Bir şirket olarak Baştaşlar İnşaat Ltd, Naomi Mehmet & Partners, Avukat ve Hukuk Danışmanları ile çalışmayı seçmiştir. Bu hukuk ofisi devir ve taşınma konularında oldukça yetenekli ve deneyimli bir ofistir. Satın alma süreci veya Kuzey Kıbrıs'a taşınma ile ilgili olarak daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, Naomi Mehmet & Partners'e 0090 392 816 04 40 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

BİLGİNİZİ BIRAKIN, SİZİ ARAYALIM!